Vítejte!

Slavnost Zmrtvýchvstání Páně

Nacházíte se na stránce římskokatolické farností Kovářov, Předbořice a Kostelec nad Vltavou.

Z našeho webu byla vyčleněna celá jedna velká část týkající se předbořické školky. Spolek Rodina Předbořice spustil svůj vlastní web, který najdete zde.

(aktualizováno 24. prosince 2014)

Nacházíte se na stránce řím.-kat. farností Kovářov, Předbořice a Kostelec nad Vltavou. Je to již téměř šest let, co jsem spustil na této doméně náš farní web. Tehdy jsme začínali na Drupalu 6.15 a dnes jsme již na Drupalu 6.33. Nyní nastala doba, kdy bylo třeba přejít na novou verzi Drupalu, verzi 7 a během několika dnů bude do beta verze uvolněna verze 8, na kterou bych rád přešel co nejdříve po vydání. Během těchto let jsme změnili dvakrát téma vzhledu a z počátečního pidiwebu vznikl kolos, který zabíral téměř 1,3 GByte prostoru. To se již dotýkám první velké změny. Z našeho webu byla vyčleněna celá jedna velká část týkající se předbořické školky. Spolek Rodina Předbořicespustil svůj vlastní web, který najdete zde.

A nyní k novinkám na tomto webu. První novinkou, které jste si zajisté všimli hned na začátku je vzhled. Ten prodělal množství inovací, všechny byly motivovány zjednodušením. Jednak byla přeskládána a přejmenována některá menu, aby byla výstižnější a logičtěji naváděla návštěvníky k tomu, co hledá. Další významnou položkou je písmo. Od začátku jsme používali patkové písmo, protože pro čtení knih je daleko vhodnější, snáze vede oči. Až později jsem se dozvěděl, že na web je lepší písmo bezpatkové, protože je lépe čitelné na monitorech a displejích. Bylo to jako vléct železnou kouli na noze, protože úprava písma byla obtěžující. Nyní jsem se rozhodl pro radikální řez a všechny články byly projity a předělány na bezpatkové písmo, jehož se odteď budeme držet. Další významnou kapitolou jsou galerie fotografií. Při změně stylu galerií jsme dříve použili efektní zobrazování fotografií, které však do budoucna přinášelo více problémů než přínosů, navíc toto řešení nebylo kompatibilní s Drupalem 7. Takže všechny galerie musely pryč a byly vytvořeny znovu a to mnohem efektněji a hezčeji. Navíc po kliknutí na fotku je možné stažení originálu, o což také někteří žádali. Se vzhledem také souvisí použití tématu, které bylo navrhnuto responzivním způsobem. Když si náš web otevřete na displeji počítače vypadá jinak, než když si ho prohlížíte na displeji telefonu či na displeji tabletu. Pro každé z těchto možností se grafická podoba webu přizpůsobí. Jsem rád, že se to povedlo. V této souvislosti chci velmi poděkovat panu Janu Polzerovi, který mi s převodem webu zásadně pomohl a nastyloval nové fotogalerie, mnohokrát díky!

Nyní to, co zde již nenajdete. Zrušil jsem návštěvní knihu. Za tři roky existence se v ní nashromáždily tři příspěvky, přičemž týdně z ní bylo nutné mazat průměrně deset inzerátů na Viagru, půjčky a podobné spamy. Ne, pro spamovací roboty jsem jí skutečně nezamýšlel. Navíc se mi nezdá, že by na tomto webu měla tato kniha tak veliký smysl. Podobný osud možná potká i kontaktní formulář, protože zabezpečení kódem captcha dokáží spamovací roboty poměrně zdařile obcházet a mailová schránka farnosti se pravidelně plní množstvím spamu, který je také nutné třídit. Uvidíme, jak to bude vypadat dále...

Na tomto webu se bude ještě dále pracovat. Stále je třeba zdokonalovat a stále nabízet nový obsah. Protože většina našich čtenářů nepoužívá k odběru novinek RSS kanál, ukazuje se jako efektivnější cesta zvěřejňování nových příspěvků na facebooku. Chcete-li nás sledovat a dozvídat se novinky, staňte se naším fanouškem.

Návštěvnost těchto stránek kolísá podle míry nového obsahu. Pokud se nic nového nevytváří, přichází sem v průměru maximálně 10 návštěvníků denně. Ve chvílích vydávání novinek návštěvnost vzrůstá několikanásobně, někdy až k 80 návštěvám denně.

Pokud byste měli námět, co Vám zde chybí, chtěli byste nabídnout materiály ke zveřejnění či měli nějaké návrhy na zlepšení, budme rádi, když nám je napíšete. Ať se vám zde líbí!

Aktualizace 24. prosince: Na webu přibyla část, kam vkládám kázání z poslední neděle.

Řehoř J. Žáček

Strana: