13. PřeBoMil 10.–12. května 2013

Pátek 10. května

V pátek 10. 5. 2013 v 16:00 jsem přijela do Kovářova na faru jako první, samozřejmě po otci Řehořovi. Asi 20 minut po mně dorazil Kuba Fořt. Po Kubovi Lída s Maruškou, pak přijela část zbývajícího osazenstva.

V 18:00 jsme se zúčastnili mše a poté následovala večeře, ke které výjimečně nebyla rybičková pomazánka, ale vajíčková. Při večeři jsme dostali dopisy, ve kterých byl pro každého z nás osobní dar, který jsme měli plnit až do nedělního oběda. Téma daru jsme nesměli vyzradit, v neděli jsme ho měli u každého z nás uhádnout.

Vstup do fotogaleriePo večeři a mytí nádobí následoval program s názvem „Seslání Ducha Svatého“. Ze čtyř šátků barev černá, modrá, hnědá a černá, které byly seskládány do šachovnice, jsme si nejprve povídali o tom, jaké barvy, co mohou znamenat. Pak nechal otec Řehoř kolovat kámen, sama za sebe můžu říct, že mi připadal docela těžký, ten jsme potom položili do pravého dolního rohu šachovnice. Ze šátků jsme přeložením dvou rohů poskládali střechu domu a diskutovali jsme o tom, co tento dům mohlo postihnout, že je tak tmavý, a aby bylo dílo dokončeno, ohraničili jsme dům černými šátky. Aby obrazec vypadal optimističtěji, položil otec Řehoř doprostřed domu bílý kruh, následovala diskuse, co nám kruh a bílá barva může připomínat. Dohodli jsme se na tom, že je to stůl. Každý jsme dostali malé hezké kamínky, které jsme měli položit blízko něj. Pak bylo vyprávění o modlitbě za seslání Božího Ducha a o Jeho příchodu. Skoro na závěr jsme dostali krásné šátky pestrých barev a měli jsme je položit tak, aby se středem dotýkaly kruhu, ale vysílaly optimistické barvy do světa. To bylo znamení otevření domu po přijetí Ducha Svatého. Úplně na závěr celého obrazce jsme si měli vybrat nějaké zajímavé doplňky (korálky, kamínky, atd.) a položit je na konec našeho šátku. Vstup do fotogalerieTím jsme ten šátek vyzdobili něčím svým. Mohu poznamenat, že už dům nevypadal tak smutně, jako předtím. Při každém trápení a bolesti, pokud máme důvěru Boha, tak máme naději – světlý bod, že naše bolest je pouze přechodnou stanicí. Bůh nám dává naději, že sice to, co prožíváme nás tělesně ničí, ale duševně obohacuje, a že i z té nejbezvýchodnější situace je řešení.

Po večerním programu následovala bilance, kde každý řekl, co se mu za odpoledne líbilo a případně nelíbilo. Bylo velmi příjemné sedět v kruhu, pozorovat zapálenou svíčku a radovat se z přítomnosti druhých.

Po bilanci následovala volná zábava, která se v našem případě protáhla až do 1:30 do rána. Povídali jsme, Dáda Procházková hrála na kytaru a bylo to moc fajn, jako každý PřeBoMil.

Markéta D.

Sobota 11. května

Vstup do fotogalerieSobotní ráno bylo těžké, protože po pátečním ponocování se některým nechtělo vstávat a to zapříčinilo to, že jsme přišli na ranní mši pozdě. Po mši svaté už na nás čekala snídaně. Jako vždy jsme měli z čeho vybírat. Marek s Vaškem odstartovali svojí sérii experimentů a usmažili si omelety.

Poté jsme šli přivítat Terezku, která právě přijela autobusem, tak jsme společně šli na faru, kde na nás čekal otec Řehoř, který nás zaměstnal dlouhým vyprávěním a různými hrami na téma „co mohou prozradit oči.“ Nejdříve jsme se snažili sepsat, co všechno se dá očima vyjádřit a poté jsme to i vyzkoušeli. Také jsme zkusili, kdo z nás vydrží nejdéle nemrkat: vyhrál Petr a kdo má nejlepší postřeh: dopadlo to nerozhodně mezi třema finalisty (Kubou, Terkou a Vaškem).

Vstup do fotogaleriePo programu se v kuchyni ujala vedení Maruška, která měla vaření jako svůj dar a za pomoci Terky, Bětky a Dády jsme mohli zasednout ke stolu. Následoval oběd, který byl vážně vynikající, měli jsme americké brambory se sekanou.

Bylo také potřeba umýt nádobí, kterého se ujali kluci a podařilo se jim při tom i rozbít pár skleniček. Mezitím všichni odpočívali, povídali si a zpívali až do tří, kdy začínal další program: hraní her. Hry byly celkem tři a byly opravdu zajímavé. První hra byla zaměřená na dýchání, po které všem málem přestaly fungovat plíce. A po dalších se nám zase kouřilo z hlav, protože byly zaměřené na logiku a postřeh. Hry si všichni moc užili a už byl zase čas jídla.

Když všichni dorazili (v průběhu odpoledne někteří postupně odjížděli a přijížděli) a přišli mezi nás i Míša s Marťou, mohli jsme se pořádně najíst.

Po večeři pro nás byl připravený film. Měli jsme si vybírat mezi Nedotknutelnými a Královou řečí. Většina doporučovala a odhlasovala Královu řeč. Po filmu samozřejmě nesměla chybět někým oblíbená, někým neoblíbená „bilancia“.

Večer si ještě každý zkusil zazpívat před drsnou a nekompromisní porotou. Největší úspěch zaznamenala Míša, svým baletním vystoupením a trapná Ewa (Bětka) Farná.

Náš den skončil až pár hodin po půlnoci, kdy už byli všichni unavení a upovídaní, ale štastní, že mohli prožít další skvělý den.

Marky a Pavel

Neděle 12. května

Vstup do fotogalerieKolem deváté hodiny jsme se začali všichni probouzet a scházeli jsme se v kuchyni. Několik minut před půl desátou jsme šli na mši do kostela. Po mši jsme se rozdělili do dvou skupin. Jedna skupina kde byla Dáda, Maruška a Marťa se vrhla do vaření oběda. My ostatní jsme se rozhodli jít se před obědem trochu projít po Kovářově. Při vycházce jsme došli na hřiště a po troše cvičení na houpačce jsme se oklikou vrátili zpět na faru, kde na nás již čekal skvělý oběd. Oběd byl vynikající a ještě navíc nám Dáda a Maruška naservírovaly vynikající dezert. Při něm jsme ostatním prozradili své dary, které jsme měli za úkol plnit v minulých dnech. Po obědě jsme se rozloučili s Terezkou, která již musela odejít, aby jí neujel autobus. Pak nastalo dlouhé přemlouvání kluků, aby šli umývat nádobí. To se nám nakonec podařilo. A my holky šly pomalu uklízet horní patro. Kolem třetí hodiny nastal úplný konec a všichni jsme začali odjíždět domů.

Lída

Videa


Vaření v sobotu dopoledne

Odpolední hra Nasávaná

Druhá hra na souřadnice. Cílem bylo co nejrychlejší nalezení textu pomocí kartiček různě poházených po místnosti...

Večerní videaČlánky: