Pouť do Vyššího Brodu, Římova a Rožmberka 26. května 2012

Každý rok se snažíme s rodinami kolem Školky v Předbořicích vyrazit na nějaký výlet. Tento rok jsme se rozhodli podívat do Římova, Rožmberku a Vyššího Brodu. Vyjeli jsme v 7 ráno

z Předbořic autobusem pana Kotašky z Branice. Již ve čtvrt na deset jsme byli v Římově, protože jak podotkl pan Kotaška, jeho autobus je sice stará bába, ale chodí dobře... Smile Tam jsme tajně doufali, že se dostaneme k prohlídce místního kostela a poutního areálu, ale P. Vstup do fotogalerieKoňařík nám vysvětlil, že bez výkladu by to pro nás nemělo stejně význam, takže jsme odešli do okolí Římova obejít v terénu roztroušené kapličky a modlili jsme se křížovou cestu. Každé zastavení dostal někdo jiný. Kapličky sice netvoří křížovou cestu, ale spíše jsou po vzoru jeruzalémských svatých míst Kristova utrpení rozmístěny tak, jak je to ve svaté zemi. Zde si tedy poutník může jít ve stopách Ježíšových a rozjímat u jednotlivých zastaveních nad jednotlivými tajemstvími jeho cesty utrpení. Proto se těmto kapličkám říká Passio Christi (Utrpení Kristovo).

Vstup do fotogalerieVe čtvrt na dvanáct jsme již byli připraveni k prohlídce. P. Tomáš Koňařík se nás ujal a velmi zevrubným a zaníceným způsobem nás přesvědčoval, že Římov je po Jeruzalému druhým nejdůležitějším poutním místem na světě. Historie tohoto místa se začla psát roku 1628, kdy se zde jezuitovi P. Janu Gurremu zjevil Pán Ježíš a Maria a sdělují mu, že na tomto místě chce Bůh spasit svůj lid. Blíže si o historii poutního místa můžete přečíst na stránkách farnosti. Postupně jsme navštívili ambity, kostelík a také loretánský domeček. Prohlídka trvala až do půl druhé. Proto jsme se rozhodli, že v Římově i poobědváme. Teprve pak jsme se vydali na další cestu.

Vstup do fotogalerieNaším dalším cílem byl hrad Rožmberk. Toto sídlo stejnojmenného rodu je situováno na vysokém kopci a pro dobyvatele určitě představoval těžký oříšek. My jsme vystoupali až na hradní nádvoří, ale vzhledem k časové tísni jsme se již prohlídky interiérů vzdali. Před nástupem do autobusu jsme si dali zmrzlinu a pak odjeli do Vyššího Brodu, kde jsme byli asi za čtvrt hodiny.

Vstup do fotogalerieUjal se nás zde místní převor P. Justin Berka a průvodkyně Hana. Ta nám ukázala výstavu soch, galerii a knihovnu. Pak nás čekala mše svatá v kapli sv. Anny. Kostel jsme vidět nemohli, protože je v současnosti rekonstruován. Asi v půl sedmé jsme se vydali na cestu zpět. Cesta nám uběhla opravdu velmi rychle a za necelé dvě hodiny nás autobus dopravil zpátky. Jsme vděční za vše, co jsme mohli vidět a zažít a určitě nás povzbuzuje k pořádání dalších podobných výletů.

sepsal Řehoř J. Žáček

(kliknutím na kterýkoliv obrázek se Vám otevře fotogalerie)