Rodina Předbořice

Přihlásit se k odběru zdroj Rodina Předbořice
Aktualizace: 4 hodiny 53 min zpět

Listopad v Domově sv. Zdislavy

St, 13/01/2021 - 14:31

Listopadová témata se točila kolem stromu a padání listí. Děti si jako opravdoví malíři užily malování stromu venku. Předlohou jim byla hrušeň, ale každý ji vyobrazil jinak. Na svůj namalovaný strom si poté natiskly listy. Nasbírali jsme si totiž zajímavě tvarované listy různých velikostí. List jsme pak ze spodní strany natřeli barvou, opatrně přiložili na látku a zakryli listem papíru. Papír opatrně sejmuli a stejně tak opatrně sloupli i list. Kromě těchto dvou výtvarných aktivit jsme razítkovali dětskými razítky a na svatého Martina si každý mohl udělat svého koně s hřívou z vlny.

Začátkem měsíce jsme všichni oslavili naše jmeniny, protože svátek měli všichni svatí.
Na svatého Martina jsme znovu prožili příběh o rozpůlení vojenského pláště (půlka pláště mu musela zůstat, aby mohl vyfasovat opět novou výstroj) a snu o žebrákovi, který se proměnil v Ježíše. Nezapomněli jsme ani na svatou Anežku, naši českou princeznu a řeholnici. Mezi děvčaty příliš velký zájem o vyzkoušení řeholního roucha nebyl, zato kluci si ho chtěli vyzkoušet všichni. To ale bohužel nemohli, protože jsme měli jen oděv pro ženy.

Stromu jsme se věnovali vícekrát. Zkoušeli jsme si ho vytvořit z různých komponentů, třeba z větviček, kůry, listů či kořenů. Házeli jsme listí, zahrabávali se do hromady spadaných listů a také jsme ji přeskakovali. Zkoušeli jsme ve dvojicích, trojicích a dalších -icích vytvořit společně strom. Spojili jsme své síly, abychom náš strom mohli obejmout a zjistit, jak je široký. Také jsme si povídali o tom, že strom je jako náš život. Máme kořeny, kterými jsou naši předkové, my jsme kmen a větve jsou ti, kdo přijdou po nás. Zjistili jsme, že strom je užitečný, neboť ze dřeva se dá vyrobit spoustu věcí. A to, co z něj zůstane? Poslouží k zatopení a ohřátí se.

Pavlíkovi jsme k narozeninám udělali požární auto z látek, které zasahovalo při požáru. Navštívil nás psí fotbalista. S grafickým vzorem jsme se naučili tři písničky – Ach synku, synku, Cib, cib, cibulenka a Pec nám spadla. Tancovali jsme s Míšou Růžičkovou Příšery a Popeláře. A ani tento měsíc jsme nezapomněli „spíkovat“ anglicky. Hráli jsme hru Mr. Stork lost his cap and the cap was blue/green/red... 

Fotografie naleznete zde.

V Domově svaté Zdislavy jsme se připravovali na zimu. Brigádníci nám nařezali, naštípali a složili dřevo.
Všem, kteří nám pomohli, ze srdce děkujeme!

Ke konci měsíce proběhlo tradiční adventní věncování v netradičním stylu. Díky patří Vám, kteří jste přišli, pletli a zdobili. Velké díky také Vám, kteří jste si věnec koupili a tím Domov svaté Zdislavy podpořili.
A na naše výrobky se můžete podívat i v naší galerii.

 

Říjen ve školce

Út, 03/11/2020 - 10:05

Stejně jako v září, tak i v říjnu jsme se s dětmi věnovali podzimní přírodě. Poznávali jsme druhy jabloní v naší zahradě a ochutnávali jejich plody, konkrétně jsme měli vzorky jabloní Julie, Vanda, Šampion a Kosztel. Učili jsme se básničku Kutálení od Františka Hrubína a zpívali písničku Koulelo se koulelo červené jablíčko. Od paní Šťastné jsme dostali krabici pravých amerických marshmallounů, které jsme si na zahradě opekli. Udělali jsme si několik školkových brigád, kdy jsme vozili dřevo do sklepa, takže v zimě nezmrzneme!
Oslavili jsme Františkův svátek a také Pannu Marii růžencovou. K Panně Marii jsme se pomodlili růženec. Děti dávaly jednotlivá kolečka ke každému Zdrávasu.

Z pohádek jsme si vyprávěli tu O Šípkové Růžence. Upekli jsme si společně dort, který jsme druhý den na svačinu snědli. Předtím jsme ovšem sfoukli šestnáct svíček na počest šestnáctých Růženčiných narozenin. Každý z dětí portrétoval svoji Šípkovou Růženku ozdobenou náhrdelníkem ze sušených šípků.

Na příští rok jsme si každý zasadil tulipány a narcisy a budeme očekávat až u štítku s naším jménem na jaře rozkvetou.

Posledním tématem byla písnička Já do lesa nepojedu. S ukázkou jehličnatých stromů smrčku, borovičky, jedličky a kůry z jednotlivých stromů. K doplnění jsme si zahráli tématické pexeso s lesními stromy. Na nástěnku si děti vymalovaly současného lesního dělníka. A úplně na závěr jsme oslavili padesáté narozeniny sestry Anny.

Fotografie z našeho měsíce října naleznete v naší galerii.

                                                                                                                                                                                                                         s. Anna, s. Pavlína a školkáčci

Jaké bylo naše září?

Út, 03/11/2020 - 09:44

V září jsme se s dětmi věnovali písničkám Vlaštovičko leť, Pod naším okýnkem a Rostou tam dvě růže. K písni o vlaštovce se děti učily dělat linky podle pravítka a na ně malovaly jednoduché vlaštovky. K písni Pod naším okýnkem si každý namaloval svůj domeček a u něho strom. Děti používaly vodovky. Poznávali jsme společně také druhy ovocných stromů – jabloň, hrušeň, švestka a ořech. Venku jsme voskovkami dělali zajímavou aktivitu – otisky stromů. Určitě jste si všimli, že nejrůznější stromy mají i všelijak tvarovanou kůru. Vzali jsme proto voskovky a jejich podlouhlou stranou jsme jezdili po papíře připevněném na kůře stromu, která se tak na papír krásně otiskla.

Ve dvou programech jsme se věnovali i podzimní sklizni – nejprve ovoce, poté zelenina. Ovoce jsme probírali i ve světovém jazyce angličtina. Nejlépe jdou dětem slovíčka banán, jablko a pomeranč, tedy banana, apple a orange. Děti programem provedl křeček, ježek a myška. Ve výtvarné výchově jsme pak tvořili z kousků barevného papíru hrušku nebo jablko.

Naučili jsme se společně básničku Školky čas.
Šli jsme na výlet ke kapličce, po cestě jsme si užili dovádění na kamenech a balících siláže. U kapličky si každé z dětí vyzkoušelo odemknutí zámku velkým klíčem. Byl to zážitek!

Využili jsme pěkného počasí a vydali se pěšky do Kovářova k naší paní kuchařce na oběd a pak i na zmrzlinu. Autobusem jsme přijeli zpátky do školky.

Společně jsme slavili Matouškův svátek a Románkovy 6. narozeniny.

Na svátek svatého Jeronýma bylo na pořadu dne aktuální téma Bible. Ukázali jsme si, jak se původně psala Bible na svitky. Počítali jsme kolik má Starý a Nový Zákon knih, četli jsme si namátkou vybrané texty a v obrázkové Bibli prohlédli některé ilustrace.

Tak takové bylo naše září. Fotografie naleznete v naší galerii.

                                                                                                                                                                                                                    s. Anna, s. Pavlína a školkáčci