Duchovní v Kovářově

Duchovní správci farnosti Kovářov:

P. Jan Šimon Diviš, farář v Kovářově v letech 1697 -  + 12. 1. 1732, který r. 1722 pořídil vlastním nákladem sochu sv.  Jana Nepomuckého na návsi v Kovářově poblíž vchodu na hřbitov.  R. 1732 bylo postaveno sousoší Kalvarie na vršku vedle  fary. Obě tato díla jsou od sochaře Brokoffa.  

P. Antonín Augustus Bláha,* 5.6. 1752, syn Vojtěcha Bláhy, pekařského  mistra, měšťana a radního v Netolicích, uveden v  katalogu r. 1803.

P. Josef Paustka, od r. 1814

P. Jan Kalbatsch, * 9. 5. 1780, na kněze vysvěcen  24. 9. 1805, v r. 1814 byl kaplanem v Miroticích, v r.  1821 lokalistou v Těchonicích, od r. 1824 farářem v  Kovářově.

P. Antonín Kypta, * 10. 2. 1810 v Miroticích,  syyn Václava Kypty, učitele v Milevsku a Ludmily roz.  Procházkové z Mirotic. Na kněze byl vysvěcen 25. 3.  1836, od 3. 12. 1852 byl farářem v Kovářově až do smrti  19. 11. 1884.

P. Jan Fořt (Forst), * 25. 8. 1834, otec Jan Fořt, domkář  z Oslova č. 34, syn Jana Fořta, domkáře z Vusího a  Marie, matka Barbora, dcera Matouše Rybáka, chalupníka  z Oslova a Markéty Němcové dcery sedláka z Vlastce. Na  kněze byl vysvěcen 20. 5. 1859, od 7. 3. 1884 do 24. 9.  1893 byl farářem v Kovářově a od 28. 6. 1897 farářem v  Mirovicích.

 P. František Bodlák, * 18. 5. 1842, otec Václav,  syn Vavřince Bodláka, sedláka z Komárova a Veroniky roz.  Suchanové z Komárova č. 1, matka Anna, dcera Václava  Váni, sedláka z Klečat č. 13 a Veroniky roz. Kublové ze  Zálší. Byl vysvěcen na kněze 24. 7. 1870, farářem v  Kovářově byl od 6. 2. 1894 až do své smrti 9. 4. 1902.

P. František Xav. Paleček, * 29. 10. 1859, syn  Antonína Palečka, měšťana z Miličína č. 51 (syna  Antonína Palečka, krejčího z Neustupova a Veroniky roz.  Chytré z Miličína) a Anny roz. Slabé z Petrovic. Na  kněze vysvěcen 20. 6. 1884, od 1. 6. 1894 byl  rezidenciálním kaplanem v Předbořicích, od 21. 7. 1902 až do smrti 16. 1. 1926 farářem v Kovářově. 25. 7. 1921 byl jmenován čestným kanovníkem.

P. František Prinz, * 24. 1. 1884 v Petříkově, syn Jana Prinze z  Petříkova 17 a Marie Voříškové z Holzspar č. 138 u Nových Hradů. Na  kněze vysvěcen 28. 6. 1907. Od 1. 6. 1913 byl expositou  v Předbořicích, od 1. 7. 1926 farářem v Kovářově až do  smrti 14. 2. 1948.

P. Bedřich Basilius Lang, benediktin, výpomocný  duchovní - administrátor, * 27. 10. 1909 v Praze, na  kněze vysvěcen 22. 9. 1934.

P. František Kubát, * 1. 10. 1916 v Praze, na  kněze vysvěcen 1. 5. 1940, od 1. 12. 1948 do 30. 4. 1952  administrátor v Kovářově, pak v Žihobcích a Plánici. V  roce 1969 odešel do důchodu a 4. 10. 1970 zemřel v  Charitním domově pro kněze v Senohrabech.

P. Štěpán Koželuha, * 15. 12. 1913 ve Vídni, na  kněze vysvěcen 29. 6. 1946, administrátor v Kovářově od  1. 5. 1952 do 25. 9. 1952, pak onemocněl. V roce 1957  odešel do olomoucké arcidiecéze. Zemřel 7. 7. 1960 v  Pivíně.

P. Václav Skala, * 25. 9. 1910 v Písku ,Pražské předměstí 1. Otec Viktorin Václav Skala, syn Antonína Skaly, c.k. akcesisty u kraj, soudu v Táboře 162 a Johany roz. Dominogové z Tábora, Matka Anna Magdalena, dcera Václava Kurce barvíře Pražské předměstí 1 v Písku a Marie Brabcové z Písku.. Na kněze vysvěcen  22. 12. 1935 v Římě v Nepomucenu od kardinála Karla Kašpara,arcibiskupa Pražského. Administrátor v Kovářově od 1. 10.  1952 do 31. 12. 1991. Zemřel 29. 4. 1992 v Charitním  domově pro kněze v Moravci. 

Od roku 1992 spravují kovářovskou farnost , premonstráti z Milevského kláštera

P. Metoděj Zdeněk Kozubík OPraem., * 1. 11. 1951 v Kyjově, na kněze vysvěcen 25. června 1978, administrátorem farnosti v letech 1992 až 1994.  

P. Quirin  Ján Barník OPraem., * 19. 9. 1965 v Levoči, na kněze vysvěcen 19. 6. 1993, administrátorem farnosti byl v letech 1994 až 2002

P. Bruno Ivan Pištej OPraem., * 1972, na kněze vysvěcen 28. 6. 2002, administrátorem farnosti v letech 2002 do 31. 5. 2006

P. Řehoř Jiří Žáček OPraem., * 17. 12. 1972 v Jihlavě, na kněze vysvěcen 28. 6. 2002, administrátorem farnosti od 1. 6. 2006 dosud

 

Kaplani v Kovářově:

P. Josef Köppel, kaplan od 18. 8. 1811

P. Josef Wozabule, * 7. 8. 1818 ve Volyni, syn Matěje Wozabule měšťana a tkalce z Volyně, matka, Voršila dcera Jana Augusta, měšťana z Volině a Voršily Krásové též z Volině,  na  kněze vysvěcen 8. 8. 1844, kaplanem v Kovářově od 7. 2.  1846 do 4. 6. 1847. Od r. 1865 byl farářem v Cetorazi.č.7.  Mrtvicí raněn u oltáře, po mši svaté mezi ex horton klekl a zemřel 31. 3. 1867., ( IN 18)

P. Václav Pevný, * 29. 8. 1839 v Čimicích, na  kněze vysvěcen 2. 8. 1863, kaplanem v Kovářově od 4. 8.  1865 do 27. 8. 1871. Od r. 1885 byl farářem ve Starém  Sedle, zemřel 18. 5. 1893.

P. Josef Hroch, * 10. 10. 1870, syn Františka Hrocha, sedláka z Předbořic 1 a Františky Nohejlové ze Zduchovic 1, na kněze vysvěcen 16. 7. 1893. Od 11. 6. 1895 do 4.  3. 1898 byl kaplanem v Kovářově a od 1. 10. 1913 byl  farářem v Kostelci n. Vlt. a Květově Zemřel 5. 7. 1926 v  Předbořicích.

P. Josef Jan Brčák, * 27. 4. 1875 ve Voníkově, syn Františka Brčáka sedláka,  Voníkova 4 a Anny dcery, Jana Bláhy sedláka z Pamětic 19.  Na  kněze vysvěcen 3. 10. 1897, kaplanem v Kovářově byl od  5. 3. 1898 do 31. 1. 1899. Od r. 1907 byl farářem v  Častrově. Zemřel 23. 7. 1914.

P. Václav Řepa, * 16. 11. 1872 v Netolicích, syn Vojtěch Řepy mlynáře a  měšťana z Netotíc 250 a Marie, dcery Antonína Pořádka chalupníka z Krtel 19,  na  kněze vysvěcen 21. 7. 1895. Od 1. 2. 1899 kaplanem v  Kovářově, od 10. 4. do 20. 7. 1902 byl administrátorem  farnosti Kovářov. Od 1. 8. 1933 byl děkanem a kanovníkem  v Č. Budějovicích. 23. 11. 1933 byl jmenován biskupem.  Zemřel 9. 6. 1948 v Českých Budějovicích.

Zpracoval pan Jiří Jiroušek