Zápis z jednání farní rady 25. března 2011

Setkání farní rady inicioval O. Řehoř. Proběhlo 25. března na faře v Kovářově. Připraveny měl k jednání tyto body:

1. Pastorační situace farnosti.
  2. Biblická hodina, setkání víry. Využití fary na PřeBoMil.
  3. Farní web.
  4. Lektoři.
  5. Ekonomická situace farnosti.
  6. Sbírky na potřebu kostela.
  7. Střecha na kostele.
  8. Pořízení nového kotle na faru.

Zápis z jednání:

Zahájeno 25. března 2011 v 18.00. Přítomni: paní Marie Robová, paní Marie Wudiová, pan František Krejčí, pan Luboš Bolek, pan Jaroslav Kahoun, Řehoř J. Žáček, který jednání vedl.

ad 1. Situace v jižních Čechách je sice taková, že množství mladých lidí a rodin se odsud stěhuje a hledá si práci a živobytí jinde (ve městech nebo v Praze), ale to neznamená, že by tento trend byl definitivní záležitostí. Lze klidně očekávat, že nějaké obyvatelstvo zde vždycky bude a možná se i trend dosavadního vystěhovávání otočí.

ad 2. O. Řehoř seznámil všechny s pořádanými farními aktivitami v budově fary. Chce využívat faru jakožto dům pro farnost, protože život farnosti se nemá vyčerpávat jen účastí na liturgii. Biblická hodina je přínosná akce, která si svou životaschopnost zachovává. Setkání víry naproti tomu je akce skomírající, proto bylo navrženo O. Řehořem, že bude ukončeno, s čímž farní rada souhlasila. Poté bylo dohodnuto, že se zde bude konat pravidelné setkávání mládeže PřeBoMil. Tato nová akce, kterou přebíráme od sester ze školky v Předbořicích, byla přivítána, protože něco takového tu citelně chybí.

ad 3. Farní web je dobrá věc. Nebude zacílen nikdy k široké skupině čtenářů, ale je dobrou službou farnosti. Bylo dohodnuto, že bude jeho administrace předána někomu z farnosti, aby web nezanikl s případným přeložením kněze jinam.

ad 4. Ustanovení lektorů a vykonávání jejich služby bylo pochváleno. Je však třeba pečovat o „dorost“ a další vhodné kandidáty oslovovat. O. Řehoř chce nadále pokračovat v probíhající formaci na způsob občasných setkání.

ad 6. Sbírky na potřeby kostela: byly shledány jako velmi přínosné, protože představují podílení se věřících na společném díle farnosti. Je však třeba vylepšit: říct na co se sbírá, kolik se již sebralo a vylepšit ohlašování… O. Řehoř odmítl vyhlašovat sbírky vždy na začátku mší, s odůvodněním, že to není důstojné pro bohoslužbu. Proto bylo dohodnuto, že sbírky na potřeby kostela bude ohlašovat přede mší svatou dr. Kahoun.

Dále bylo panem Bolkem navrženo, že je dobré oslovit sponzory.

ad. 7. O. Řehoř informoval, že kostel v Kovářově má narušenou konstrukci krovu, což se projevuje praskáním obvodových zdí kostela. Na závadu se přišlo loni, kdy firma Vertigo opravovala krytinu. Krov je třeba zaměřit, odborně posoudit a navrhnout, jak bude opraven. Tuto věc si vzal na starost O. Řehoř.

ad 8. O. Řehoř navrhl pořídit na faru automatický kotel na uhlí např. od firmy Benekov, aby se budova mohla temperovat, nemuselo se na faru v zimním období neustále docházet a topit. Pan Bolek se ujal této záležitosti a byl pověřen oslovením tří dodavatelů, kteří by kotel byli schoponi dodat, namontovat a starali by se o servis. Bylo také dohodnuto, že pro provoz tohoto kotle bude nutné vyvložkovat komín fary, aby nebyl znehodnocen kondenzujícími spalinami. Tato věc bude provedena v brzké době.

Zapsal Řehoř J. Žáček.